Dünyaları Kavuruyoruz

Çalılarından toplanan kahve çekirdekleri, sıcak bir fincan lezzete dönüşene kadar birçok insanın emeğini barındırır keyifli tadında ...

Bu emeklerin en kritik olanı kahveyi kavurmaktır. Kahve literatür bilgileri ile değil gönül'den, istekle, tutkuyla, yoğun çalışmaların sonunda elde edilen tecrübelerle kavrulur. Bu tecrübelerin içinde kahve'yi bilmek, tanımak gelir önce...

Dünya üzerinde yetişen her kahve çekirdeğinin farklı karakteristiklerde, farklı özelliklerde olduğunu bilmek ve hatta aynı tarladan gelen yeşil çekirdeğin çuvaldan çuvala bile farklı olabileceğini ve bu farklılıklara göre kavrulması gerektiğini önemsemek gerekir.

Dünya üzerinde kahvenin en çok tüketildiği Amerika kıtasında 1991'den bu yana esas ihtisas alanı kahve kavurmak olan ve son tüketicinin beğeni ile tercih ettiği kahve harmanlarını yaratan Coffee Pacifica olarak biz, bu inanç ve tutkuyla hizmet vermekteyiz. Rekabetin yoğun olduğu sektörde yaptığımız işin ciddiyetini ve önemini benimsemiş, ilk günkü kalite ve lezzet anlayışımızdan ödün vermeden yolumuza devam etmekteyiz. Biz yaptığımız işe önce saygı duyuyor, ilk günkü heyecanımız ile kaliteli hizmet anlayışımızı sürdürüyoruz.

Üretimini yaptığımız tüm kahve çeşitlerimizin tadında bu saygı ve tutkunun hak edilen kalitede olmasına özen gösteriyoruz.

Çünkü biz kavuracağımız yeşil kahve çekirdeklerinin yetiştiği tarlalarının dünya sıralamasında en iyi 20 tarlası arasına girmesi şartını arıyoruz.

Üretim bandımıza dahil ettiğimiz tüm yeşil çekirdeklerin A1 kalitede  %100 Arabica olmasına dikkat ediyoruz.

Yetiştiği yörenin karakteristik özelliklerini taşıyan her farklı cins kahvenin hak ettiği sürede ve ısıda gurme kavurma yapıyoruz.

Her bölgenin kahvesini kendine has karakteristiğini kaybettirmeden kavurma yapıyoruz.

Harman yapacağımız kahvelerin her birini kendi özelliklerini, lezzet ve aromalarını test ediyor ve birbiri içinde uyumlu bir lezzet sunacak kahve çekirdeklerini birlikte harmanlıyoruz.

Biz tüm dünya dan gelen Dünya Kahvelerini kavuruyoruz.